Péče o pleť se raketově vyvíjí. Od slupovacích masek jsme přešli na zajímavější magnetické. Tentokrát jsou v trendu masky světelné sestavené z LED diod. Fungují? Jak vybrat tu správnou? Na co si dát pozor? Pro koho jsou vhodné?
To se dozvíte v tomto článku.
Jak už jsem psal v úvodu – péče o pleť se vyvíjí rychlostí světla. Světelné masky ale nejsou novinkou. Hodně z vás se pravděpodobně setkalo se světelnou terapií u vaší kosmetičky, která pomocí ní např. pleť zklidnila po provedeném ošetření. Technologie LED byla vyvinuta firmou NASA, která je používala pro astronauty.
Co tedy světelné LED masky mají dělat?
Světelné masky lečí pomocí různobarevného světelného spektra. Na internetu je spousta studií, které dokazují efektivitu těchto masek v návaznosti na použité barevné spektrum nebo vlnové délky, které se zobrazují jako daná barva. Každá barva totiž proniká do pokožky v jiné hloubce a má jiné účinky.
Těmito maskami se dá léčit velké množství kožních problémů jako např. – Ekzém, aktinická keratóza, ztráta vlasů, poškození sluncem, mírné až středně těžké akné ( Ne klasické komedony nebo černé a bílé tečky) nebo rosacea.
Zároveň je u těchto masek prokazatelné zvýšení produkce kolagenu a elastinu.

Co tedy dělá která barva?
Nejčastěji najdete v těchto maskách tyto barvy:
🟦 Modré světlo (415NM) – působí na nejsvrchnější vrstvu vaší pokožky – Cílí primárně na bakterie nacházející se v mazových žlázách a ničí je, což snižuje výskyt bakterií a akné. Také reguluje produkci mazu, vyrovnává mastnou pleť a zvyšuje prokrvení obličejové tkáně, což pomáhá odstraňovat toxiny a poskytuje pokožce živiny. Modré světlo má protizánětlivý účinek na kůži, což zkracuje dobu hojení a také zabraňuje pozánětlivým jizvám.
🟨 Žluté světlo – (590NM) – proniká hlouběji – Zaměřuje na světelné receptory na našich buňkách, které pak přeměňují světlo na energii. Buňky jsou pak zásobovány veškerou energií, kterou potřebují, aby mohly fungovat při optimálních schopnostech. Spouští lymfatický systém a zlepšuje odstraňování toxinů z ošetřované oblasti. Terapie žlutým světlem se používá ke zvýšení hojení ran, hydrataci pokožky a celkovému zdraví pokožky.
🟧 Červené světlo (633NM) – putuje dále do vaší pokožky – Stimuluje kolagen a elastin v dermis, čímž zvyšuje průtok krve a okysličení pokožky a zároveň dodává živiny a antioxidanty k regeneraci pleti takže pokožka vypadá a působí plnější a jasnější.
🟥 Infračervené světlo (830 NM) – Proniká hluboko do kůže a může se dostat až ke kosti, čímž zvyšuje buněčnou aktivitu, takže se naše buňky chovají citlivěji. Zvyšuje produkci kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové pro udržení struktury pokožky pro mladistvější vzhled.

Jsou bezpečné? Na co si dát pozor?
Při výběru masek na domácí použití bych se orientoval primárně na základě jejich recenzí. Rozhodně bych nekupoval masky na čínských eshopech, kde nemáte jistotu kvality a zároveň reklamace a vymáhání při problémech bude téměř nemožná.
Zároveň bych si dal pozor aby byla v masce zabudovaná ochrana očí, tak aby nevzniklo nějaké poškození zraku.
Jaký je rozdíl mezi ošetřením domácím a salónním ošetřením?
Rozdíl mezi domácí LED maskou a LED panelem nebo maskou v salónu je téměř nulový. Rozdíl je většinou spíše v tom, že salonní LED terapie je součást ošetření, která má za cíl zklidnění pleti nebo urychlení hojení po provedeném zákroku. Funguje tedy v daný moment a ne z dlouhodobého hlediska.
Naopak domácí LED terapie by měla působit z dlouhodobého hlediska díky pravidelnému používání. Proto je tedy více účinná především např. proti vráskám.
Rozdíl je také většinou v počtu LED diod, světelné intenzitě a ‚ozářené’ ploše. Domácí masky jsou dělané primárně na obličej, kdežto salonní masky nebo panely jsou větší a tak ošetří větší plochy.
Mé zkušenosti s led terapií
Poprvé jsem LED terapii zažil u kosmetičky jako poslední fázi mikrojehličkování. Prvně bylo použito modré světlo pro ‚dezinfekci‘ pleti a následně červené, které v tomto případě mělo fungovat primárně na regeneraci poškozené pleti.
Pro domácí použití jsem zkoušel 2 masky:
Dr Dennis Gross Spectralite FaceWare – Jedna z nejznámějších LED masek. Cena zhruba 12 000 Kč je stejně kosmická jako její vzhled. Obsahuje 100 červených LED světel a 62 modrých LED světel.
Lze použít oba barevné módy najednou nebo samostatně.
BeautyRelax Lightmask – Velmi cenově dostupná verze – 2 290 Kč – 48 diod – 3 barevné možnosti – Modrá, červená a žlutá.
Jaké jsem viděl rozdíly ?
Dražší masku jsem měl půjčenou od své kamarádky po dobu 3 měsíců a používal jsem ji primárně v kombinovaném režimu modrého + červeného světla každý den večer.
Výsledek jsem viděl především v pevnosti pleti, rychlejšího hojení akné a jizev po něm nebo v celkovém sjednocením tónu pleti.
Výhody:
- bezdrátová
- design
- pevné provedení
Negativa:
- cena
U levnější masky jsem primárně využíval modrou barvu a to po dobu 10ti minut a následně 20 minut mód červený. Tuhle masku jsem testoval déle jak 5 měsíců a už teď můžu říct, že je to můj favorit.
Výsledek u mě je velmi podobný/ totožný jako u dražší masky tedy především pevnost pleti, snížení citlivosti pleti po jakémkoliv poškození/narušení pleti např. chemickým peelingem. Snížení výskytu zánětlivého akné a sjednocení tónu pleti.
Výhody:
- cena
- design
- 3 barevné módy
- kryt na oči
Negativa:
- nutnost zapojení během používání pomocí USB

Dr Dennis Gross Spectralite FaceWare

BeautyRelax Lightmask
Kdy a jak dlouho používat tuto masku?
Čas kdy masku používáte je čistě na vás. Důležitá je především pravidelnost a častá frekvence.
Ja např. používám masku ob den/ideálně každý den po dobu 30ti minut, někdy déle třeba u sledování Netflixu večer.
Doporučuje se také použít masku po čištění pleti a případné exfoliaci před nanesením tonika/essence/séra.
Více se dozvíte také v mém videu o těchto maskách:
A co na závěr?
Pro mě je LED terapie na doma už nezbytnou součástí mé péče o pleť. Výsledek vidím i na své poměrně mladé pleti a tuto metodu vnímám jako ideální kombinaci pro regeneraci pleti a zároveň jako ideální nástroj pro prevenci před předčasným stárnutím pleti.
Porovnání dvou různých cenových kategorií bylo pro mě překvapující. Lehce jsem čekal, že rozdíl uvidím větší práce u již zmíněné dražší verze. Bohužel se to nekonalo.
A co vy a tento druh péče o pleť ? Láká vás vyzkoušet nebo zůstanete u klasické kosmetické péče o pleť?
Dejte mi vědět 🙂