Jak na retinol? Mé tipy a rady

IMG_5949 2

Retinol je v poslední době jedna z nejvíce diskutovaných látek ve světě skin care. Proč tomu tak je? Jaké jsou jeho výhody? Jak vybrat ten správný pro vaši pleť a na co si dát pozor?

Na tyto otázky dostanete v tomto článku odpověď.

co je to retinol?

Retinol, někdy také retinoid je derivát vitamínu A. Jedna z mála vědecky prokázaných látek, které prokazatelně fungují na boj a jako prevence proti vráskám.

Pomáhá razantně urychlit obnovu pleti, redukovat vrásky, jemné linky a pigmentové skvrny a zároveň pleť zpevňuje, vyhlazuje a sjednocuje její tón.

Retinol také může pomoci zmírnit projevy akné, protože velmi intenzivně pomáhá předcházet ucpávání pórů nečistotami a odumřelými buňkami.

Druhy retinoidů a trocha chemie

Na trhu můžeme nejčastěji najít 3 druhy retinoidu. Retinol , Retinal a Tretinoin. 

Retinol je nejčastějším derivátem vitaminu A používaným v kosmetice kosmetice. Z chemického hlediska se z něj po vstřebání pleti stává retinaldehyd, který se následně mění na kyselinu retinovou, která je konečná látka která nám vytváří efekt, které po produktech s vitamine A tolik chceme.

Retinal má výhodu, že je o krok na před a tak mu stačí k přeměně na kyselinu retinovou pouze jeden krok. To následně urychluje jeho efekt oproti rytinolu. Retinal navíc působí antibakteriálně, to je také důvod proč se více doporučuje pro problematickou pleť.

Tretinoin je nejúčinnější a také nejsilnější druh vitamínu A prodávaný v kosmetice. Právě proto se dá senát pouze na lékařský předpis a používá se zejména při léčbě silného akné a pigmentových skvrn. 

Retinoidy jsou také málo fotostabilní. To je také důvod proč doporučuji je používat zásadně ve večerní rutině. 

S jakými látkami/produkty byste ho ne/měli kombinovat?

Osobně nedoporučuji používat v jedné rutině s retinoidy produkty, které obsahují AHA/BHA kyseliny ( kyselina glykolová, mléčná nebo salicylová ) nebo jiné produkty, které jakýmkoliv způsobem ‚obrušují‘ pleť. 

Pleť by mohla následně být více citlivá a podrážděná.

Naopak v případě, že používáte jakýkoliv druh retinoidu je nutné používat ochranný krém s SPF s vysokým faktorem. Ze stejného důvodu je taky nedoporučuji nepoužívat  v letních měsících nebo zkratka v období kdy jste vystavování pravidelnému a silnému slunečnímu záření.

Také se mi velmi osvědčilo používat v denní rutině jakoukoliv formu vitamínu C, který funguje jako dokonalý antioxidant a skvěle doplňuje účinky retinoidů, pokud jsou ideálně zvlášť v rutině.

Koncetrace retinolu

Retinol často můžete koupit v různých koncentracích. Rozdělil bych je celkem na 3. 

Nízká – 0,1% – 0,3% – Vhodná pro začátečníky nebo mladou pleť, která řeší především nedokonalosti nebo texturu ( např. rozšířené póry ). 

Střední – 0,4% – 0,5% – Vhodná pro začínající vrásky nebo pleť, které nižší koncetrace již nestačí.

Vysoká – 0,6 – 1% – Nejsilnější koncentrace je pro opravdové fajnšmekry, kteří si již prošli předešlými koncentracemi a chtějí silnější účinek. 

 

I tady platí, že každá pleť je jiná. Já např. zaznamenal účinky retinolu aż u střední koncetrace a aktuálně jsem na 1%. Mám ve svém okolí ale také lidi, pro které je i 0,1% iritující koncentrace. Takže určitě začněte pomalu a od nízké koncetrace. 

Druhy textur retinolu

Retinol nejčastěji nejdete ve formě oleje. Musím se přiznat, že i mně ( smíšená sem-tam aknózní pleť) překvapivě vyhovuje nejvíce, protože i větší koncetrace tolik neiritují pleť jako např. produkty, které jsou spíš ve formě gelu nebo lehkého krému.

Mé oblíbené produkty s retinolem

Za roky, kdy používám retinol jsem jich vyzkoušel už mraky. Tady vám ukážu ty nejvíce univerzální a zároveň ty, které považuji za nejvíce kvalitní a účinné.

Medik 8 – 3 – 6 – 10 TR – Pokud bych měl doporučit jedinou značku bude to právě Medik 8. Jejich retinol považuji za nejvíce efektivní a zároveň nejméně iritující i při vyšší koncentraci. Hlavně mluvím o jejich TR řadě ve squalanu. Intezitu značí číslo před TR tedy např. 3 TR je 0,3% retinolu.

The Inkey List – Retinol – Známý retinol od této značky jsem si oblíbil i já. Má nemastnou gelovou texturu. Obsahuje 1 % RetiStar stabilizovaného retinolu a 0,5 % granaktivního retinoidu a opět je ve skvalanu ale jak jsem již psal textura je spíše gelová. Tento retinol je za mě velmi funkční ale řekl bych, že je vhodný více pro pleť, který už je na retinol více zvyklá. Ta koncetrace je vysoká a chybějící olejová textura je pravděpodobně důvodem větší iritace pokožky. 

The Ordinary – Retinol 1% In Squalane –  Všemi milovaný retinol od The Ordinary. Opět ho koupíte v koncentraci 0,2% , 0,5% a 1%.  Z neznámého důvodu mě tyto produkty lehce ucpávají pleť ( jsem na to opravdu citlivý ) ale zmiňuji ho tady, protože ho všichni v mém okolí tak milují. 

Jak začít s retinolem?

Pokud neznáte svoji pleť opravdu doporučuji začít s nejnižší koncentrací. Tedy např. 0,1%.

Aplikace by ze začátku také měl být méně frekventovaná. Tedy např 1-2x. V tomhle případě menší frekvence je více. Pleť si postupně začne zvykat a vy můžete zvyšovat frekvenci používání. 

V jaké části rutiny retinol aplikovat?

Já osobně retinol vždy aplikuji na konec rutiny. Má rutina – dvoufázové čištění – tonikum – sérum – hydratační krém – a následně olej tedy většinou retinol. Někdo např. vynechává hydratační krém. Ve spoustě případech se doporučuje retinol používat na suchou pleť, každopádně tento postup se mi neosvědčil. 

 

Je to na vás a na vaší preferenci.

Kontraindikace a nežádoucí účinky

Retinol a obecně retinoidy jsou mocná zbraň v péči o pleť. Někdy ale také může častá aplikace nebo až moc vysoká koncetrace napáchat velké škody. 

Např. šupinatění nebo jiné podráždění pleti, zvýšenou citlivost nebo pigmentové skvrny ( pokud nebudete dbát na ochranu proti slunečnímu záření ).

Pokud se dostaví nežádoucí účinky, přestaňte retinol na chvíli používat nebo snižte jeho koncentraci. 

Kontraindikací je take těhotenství a kojení. Pokud jednou z těchto fází procházíte, může vám být náhradou Bakuchiol.

Více se dozvíte také v mém videu o retinolu:​

A co na závěr?

Retinoidy a v mém případě retinol mi opravdu změnil pleť. Nedokážu si bez něj svojí rutinu představit. Menší póry, méně akné, skvělá prevence stárnutí a pevnější pleť – to jsou účinky retinolu, které opravdu intenzivně pociťuji, od doby kdy jsem ho začal  používat. 

A co vy a retonoidy? Znáte? používáte? Jaké jsou vaše oblíbené? Dejte mi vědět. 🙂

Share
Pin
Tweet
+podobnéčlánky

Jak na suché/popraskané rty [ Dermatitida ]

Rty jsou jedna z nejvíce citlivých částí našeho obličeje. V tomto článku si tedy povíme jak se správně o rty starat, jak předejít vysušeným/popraskaným rtům a nebo také jak léčit rty, které jsou již popraskané nebo je dokonce sužuje dermatitida.

Fungují světelné LED masky?

Péče o pleť se raketově vyvíjí. Od slupovacích masek jsme přešli na zajímavější magnetické. Tentokrát jsou v trendu masky světelné sestavené z LED diod. Fungují? Jak vybrat tu správnou? Na co si dát pozor? Pro koho jsou vhodné? 

SPF faktor – svatý grál anti-age péče o pleť

SPF (Sun Protection Factor) je důležitým faktorem pro ochranu pokožky před slunečním zářením. Pokud se nechráníme dostatečně, může sluneční záření způsobit spálení, stárnutí pokožky a dokonce i rakovinu kůže. V tomto článku si přiblížíme, co SPF znamená, jak funguje, jaké jsou druhy PSF a slunečního záření a také jak se proti němu dostatečně chránit.

+KOMENTÁŘE

napiš komentář:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *